KKK

Koer autos
  • Enne reisile asumist kontrolli, et sul oleks kaasas koera pass ja passis kinnitus vaktsineerimise kohta (kehtiv muidugi). Kui kavatsed ületada riigipiire, siis tee endale enne selgeks ka see, milliseid tõendeid võib nõuda riik, kuhu suundud ja riigid, millest läbi sõidad.
  • Koeral peaks kindlasti olema omaniku andmetega varustatud kaelarihm. Reisil olles on eriti mõttekas, et kaelarihmal oleks kirjas ka omaniku mobiilinumber - kodust kaugel jääb ainult aadressist väheseks. Mobiilinumber on abiks ka sel juhul kui koer on kiibistatud: kiipi ju ei näe. Juhul kui ei soovita oma kontaktandmeid kaelarihmale kanda, siis võiks kiibistatud koeral olla vähemalt lipik, mis teatab et koeral on kiip - ka see teave võib kadunud lemmiku leidmist kiirendada.
  • Võta kaasa koerale vajalikud asjad: tema oma mänguasjad, söögi ja jooginõud, magamismatt jms. Ära unusta ka koera esmaabitarbeid ja kakakotte. Ülimalt soovitav on võtta kaasa ka koeratoit, mida sinu loom on harjunud igapäev sööma - kõigist teelejäävaist poodidest ei pruugi sa seda leida ja reisil olles ei ole eriti hea mõte testida mil moel koera seedeprotsessid harjumatu toidu puhul kulgevad. Joogivesi võta kodust kaasa või kasuta pudelivett - kraanist tuleva vee kvaliteet võib piirkonniti väga erinev olla.
  • Ära hoia koera autos lahtiselt. Universaalkerega autosse paigaldatud koeravõre ei taga koerale parimat kaitset õnnetuse korral - koeravõre eesmärk on kaitsta autos olevaid inimesi. Võrest märksa parem variant on kasutada puuri. Puurist on aga kasu vaid juhul, kui see on kindlalt kinnitatud - lahtiselt autosse tõstetud puur ei paku kaitset koerale ega sõitjatele. Koerte jaoks on olemas ka traksid, mis kinnitatakse turvavöö pesasse - ka see kaitseb koera väga hästi äkkpidurduse või järskude kurvide korral autosalongis ringi lendamisest. NB! Enne koera autost välja laskmist kinnita talle kindlasti jalutusrihm ja veendu, et selle teine ots on sinu käes.
  • Kõik koerad ei kannata autosõitu - enne teeleasumist ei ole hea looma kõht täis sööta. Küll aga soovitatakse koera jaoks kaasa võtta (eriti suvel) jääkuubikuid, mida ta saab lakkuda - liikuvas autos on vett raske juua.
  • Koertele meeldib sõidu ajal oma pead lahtisest aknast välja pista ja ümbritsevaid lõhnu nuusutada. Kuigi on kurb neile seda lõbu keelata, peituvad sellises tegevuses ohud. Koerad võivad saada viga neile suhu, silma, ninna lendavatelt putukatelt, samuti võivad koerad külmetuda. Elektriakendega autos tuleb olla eriti ettevaatlik, et koer oma käppadega aknaid avavatele/sulgevatele nuppudele ei pääseks.
  • Jälgi, et su koer autos üle ei kuumeneks - esiistmetel võib ventilatsioon või konditsioneer hoida temperatuuri sinu jaoks sobiva kuid auto tagaosas võib see päikeselisel päeval koera jaoks talumatuks muutuda. Mitte kunagi aga ei tohi koera jätta üksinda autosse, isegi praokil akendega autosse - suvel tõuseb temperatuur kiirelt ja selle mõju koerale võib olla fataalne.
  • Pikemal sõidul tee vahepeatusi: nagu sina, nii vajab ka sinu koer võimalust vahepeal oma jalgu sirutada. Sellest, et teeäärses kohvikus einestades koer su jalge juures lebab, pole kasu - tee temaga ka lühike jalutuskäik enne masinasse tagasironimist. Pauside kavandamine võib olla kasulik ka sulle - tee neid näiteks mingite vaatamisväärsuste juures (linnused, mälestusmärgid, hiied jms).
  • Väldi mürgitamis ja lämbumisohte. Näiteks klaasipuhastusvedelik ja tosool on mürgised - lisades radiaatorisse tosooli või täites klaasipuhastajate paaki jälgi, et koer ei oleks ninapidi juures ning ei lakuks mahatilkunud vedelikku. Ka ära hoia autokeemiat autos koera hammasteulatuses. Enne koera autosse panemist kontrolli ka, kas istmetel ei ole münte, võtmeid ja pisividinaid, mille koer võiks alla neelata, või mis võiks talle kurku kinni jääda.

Eesti Koeraomanike Selts