KKK
Kohtumine võõra koeraga.
ÜLDISEID KÄITUMISREEGLEID:
Iga päev võid kohtuda koeraga, kes on sulle võõras - olgu ta siis peremehe rihma otsas või omapäi ringi jalutav.
Kui koer on peremehega koos ja sa tahaksid temaga lähemalt tutvust teha, siis:
küsi, kas sa võid koeraga suhelda. Sama kehtib silitamise ja maiuste pakkumise suhtes. Hoidu ainitisest pilgust koerale. Võib piirduda ka vaid komplimendiga - kena kompliment möödumisel kenast koerast ainult rõõmustab peremeest.
Kui lähed külla, lase perekoeral end rahulikult üle nuusutada, see on tema tutvumisrituaal. Kui koer tutvumisel nuhutab intiimsetest piirkondadest, siis ei maksa nuhutataval koera nina käega tõrjuma hakata, see jäägu peremehe/naise ülesandeks (tähelepanelik peremees seda teeb ka).
NB! Iinimese meelest sõpruseavaldus: silma sisse vaatamine, naeratamine ja pea peale pai tegemine, võib vähese inimkogemusega koerale mõjuda täpselt vastupidi:
- vaatab silma - järelikult kavatseb rünnata
- naeratab - ajab hambad irevile
- paneb käe pea peale - kavatseb allutada
- Ära sega tööd tegevat koera (tolli-, politsei-, valve- ja juht- ning abikoerad) - koer on käsu all ja pinges ning võib reageerida ettearvamatult.
Kui kasutad liiklemisel rattaid (jalgratas, rula, rulluisud, lapsevanker) - hoia vastutuleva koeraga distantsi - koerale võib rataste liikumine mõjuda ülierutavalt ja ta võib reageerida ettearvamatult.
HULKUV KOER:
Kahjuks on meie teedel ja tänavatel ikka ja jälle näha hulkuvaid koeri. Osad neist on lastud hommikul üle ukse õue, osad on koduaiast kuidagi maailma avastama pääsenud ja osad on sündinud hulkuma - neil pole kunagi olnud kodu ega peremeest ja tihtipeale on nad sündinud juba samataolist elu elavatest vanematest.
Mida teha, kui kohtud taolise koeraga? Põhiline on säilitada rahu ja käituda tavapäraselt.
- Ära osuta mööduvale koerale liigset tähelepanu. Väldi silmsidet. Pilgus on koera jaoks väga tugev sõnum ning see võib teda häirida.
- Kui koer tuleb rahulikult juurde, ära karju ega vehi kätega: seisa, lase tal ennast nuusutada ja enamikel juhtumitel läheb ta oma teed.
- Kui sa koera kardad, siis püüa seda mitte välja näidata
- Ära puuduta ja ära too oma koju võõrast koera, kui ta on üksi ja sa pole 100% kindel tema tervislikus seisundis.
- Kui näed, et koer on segaduses ja ilmselt kodu/peremehe kaotanud või vigastatud, püüa helistada toimivasse varjupaika, päästeametile või püüa kontakti leida nn koerainimestega, kes võivad ja oskavad sind aidata.
RÜNDAV KOER:
Juhul, kui kardad koera või arvad, et koer valmistub rünnakuks
- jää liikumatult seisma
- ära karju, ära vehi kätega
- hoidu ainitisest pilgust koerale
- võimalusel otsi silmadega kohta, kuhu varjuda (aed, maja, auto) kuid ära jookse koera eest ära, sest joostes oled sa talle saakloom, pealegi väledad jalad koera käest ei päästa
- sul on õigus end kaitsta kõikide vahenditega, aga pipra- ja pisargaas unusta ära - nendega võid koera veel enam ärritada
- ära tõsta käsi üles - koer tajub seda kui domineerimissoovi ja võib selle peale veel rohkem pöördesse minna
- kui koer tõesti ründab ning sul puudub võimalus varjuda või end aktiivselt kaitsta, siis visku põlvili maha kägarasse nn looteasendisse, võimalusel tõmba pähe kapuuts, hoia nägu vastu maad, küünarnukid kaitsmas kaela kahelt poolt, käelabad kuklal. Nii on eluliselt olulised punktid - kael, kukal, nägu, kõht kaitstud. Mujalt rebimine ei tekita nii kiirelt eluohtlikku seisundit. Sunni end teadvusele jääma, sest vastasel korral vajud külili ja kõri jääb kaitseta.
Ära iialgi provotseeri koera - ka sinu meelest koera eemalepeletavad liigutused võivadad koerale osutuda väljakutseks.
Ära tõmba koera tähelepanu endale, ära vehi tema suunas kätega, kotiga vms. esemega.
Ära jookse koera eest ära, see äratab koeras saaklooma tagaajamise instinkti
Eesti Koeraomanike Selts